עיתון האומה, המדריך לאיחוד עם ישראל

העיתונות במציאות של ישראל 2021, גם הכתובה אבל בעיקר האלקטרונית, מתפרנסת בעיקר מהקצנה של השונה בין הזרמים והעדות השונים. בעיתונים היומיים יש עדיין ניסיון לשמור לפחות על מראית עין של דיווח חיובי, אבל בסביבה הוירטואלית נפרצו בתקופה האחרונה כל הסכרים והמילים שנכתבות הן ארסיות, מפלגות ומתסיסות. למרבה הצער, ככל שהכתבה יותר פוגענית, עולה הרייטינג שלה וזה לפני שהתחלנו לדבר על הטוקבקים. כדאי ללכת כשמונים שנה אחורה, אל ניסיון להוציא לאור עיתון שמטרתו הייתה לנער מעלינו את "אבק המפלגתיות" שמפריע לנו, וללכד את השורות בעם שלנו.

מי היה האיש המיוחד שניסה לאחד את כל הזרמים בעם על מנת שיעמוד ככוח חזק מול הקמים עלינו? שמו הרב יהודה אשלג, הידוע בכינויו "בעל הסולם" (על שם חיבורו המרכזי). בעל הסולם נולד בשנת 1884 בפולין, הוסמך כרב בגיל 19 ובמשך שש עשרה שנה שימש כמורה ודיין בעיר וורשה עד לעלייתו לארץ בשנת 1921. כבר בשנים האלה, וביתר שאת אחרי עלייתו לארץ, אנחנו מוצאים בכתביו סימנים לעד כמה היה מוטרד מתמונת העולם שהתגלתה לו וניסה להביא אל העולם תפישת עולם חדשה, נכונה יותר. בשנת 1940, כאשר העולם כבר היהעמוק בתוך מלחמת העולם השנייה, הרב אשלג  יזם את הוצאת עיתון האומה ובו כינס מאמרים בנושאים שונים שכולם מכוונים למטרה אחת, והיא איחוד העם. כפי שעושים כיום ממשיכי דרכו בעמותת קבלה לעם.

העיתון התחיל מדיון על היחס בין היחיד לאומה שבה הוא חבר ובו היו הסברים על למה צריך שחברי האומה יהיו מלוכדים ביחס טוב אחד עם השני. ניתן למצוא שם הסברים מרתקים מדוע בעם ישראל אין את היחס הטוב הטבעי שקיים באומות אחרות אלא להיפך, יש בין חלקי העם פירוד ויחסים גרועים. העיתון ממשיך ועוסק בשם האומה שלנו, מה ההבדל בין "עברי" ליהודי" ומה משמעות ההבדל הזה. עוד מופיע בעיתון מאמר ביקורת על המרקסיזם והמסקנות מביקורת זו מהוות בסיס לשאלת איחוד האומה על כל זרמיה. בסיום העיתון מופיע ניתוח של מצב מלחמת העולם השנייה ותחזית שהיא תסתיים בניצחון בעלות הברית, חמש שנים לפני שניצחון כזה הושג בפועל. 

יש לקוות שקריאתו של הרב אשלג לכל מי שאיחוד האומה יקר לליבו, לפרסם את דבריו, תהדהד ממרחק השנים ונוכל להגיע היום לעיתונות מפרגנת ומחברת.