הבן החייל ומערכת הבחירות האמריקאית

הבן שלי נולד בארה"ב, אזרח אמריקאי להורים מאוד ישראלים. יצאנו לשנתיים ללונג איילנד ללימודי פוסט דוקטורט ונולד לנו ילד שם. היום הוא כבר חייל ו…אזרח אמריקאי. רצינו לפתוח לו חשבון בנק לפני שהתגייס, כדי שהצבא יוכל להפקיד לשם את המשכורת הצבאית. הפקידה הציצה על תעודת הזהות שלו ואמרה שאסור לה לפתוח לו חשבון. ממשל אובמה הביא חוקים חדשים למגרש המשחקים העולמי. בנקים בעולם מחוייבים לדווח על אנשים בעלי אזרחות אמריקאית או בעלי רישיון לתושבות קבע בארצות הברית (גרין קארד) וכן ישויות אמריקאיות או בבעלות אזרחים אמריקאיים המחזיקים בנכסים פיננסיים מחוץ לארה"ב, ובכלל זה בישראל. 

זה לא הוגן, הוא אמר כשהתגייס, והנה הגיעו הבחירות. תממש את זכות ההצבעה שלך, הצענו לו. קח יום חופש מהצבא, סע לשגרירות ותצביע. אני מצביע לטראמפ, אמר הבן. הדמוקרטים הביאו את כל הבלאגן הזה עם הכספים ואני לא בעדם. יום הבחירות התקרב והוא החליט שאין לו כוח לטרוח עד כדי כך בשביל טראמפ. לבקש מהמפקד שלו להצביע ביום הבחירות האמריקאי, לצפות שהמפקד יאמין, לקחת אוטובוס בימי קורונה עד השגרירות, בקיצור, לא שווה את זה. צחקנו ואמרנו לו שאם טראמפ יפסיד הוא יתקשר לחפש אותו, כי זה יקרה בגללו. בוודאי שאף אחד מאיתנו לא ממש ייחס לזה חשיבות, האם ילך החיילצ'יק שלנו להצביע או לא, כי אדם לא מרגיש ולא מאמין במשמעות שלו בתוך מערכת גדולה. מה זה כבר משנה אם אהיה שם או לא, כמו שאמר לי פעם ערן שיוביץ, אני גרגר שומשום קטן בתוך מערכת של מיליונים, לא אני הוא זה שיכריע את המערכה. אז מסתבר שזה לא עובד ככה, אתה כן משפיע ויכול לשנות מאוד את פני הדברים. רק תגדיר מה חשוב לך ותצעד לתוך זה בלי חשבונאות של כדאיות. 

אנחנו מחכים בכל יום לשיחה מהבית הלבן. טראמפ בוודאי יהיה על הקו ויבקש את הבן. נתרץ כרגיל, כמו שהיינו עושים כשהיה בבית הספר והמורים חיפשו אותו, שהוא לא פנוי כרגע לשיחה והוא יחזור אליך בהקדם האפשרי. מצטערים, באמת, לו ידענו היינו מסיעים אותו באופן אישי לשגרירות…