למידה מרחוק – חשיבה חדשה

למידה מרחוק זוהי הזדמנות חשובה לבחון את מערכת החינוך ואת דרכי הלמידה ולהעריכם מחדש. למידה און ליין אמורה להיות טבעית עבור ילדינו כמו נשימה. הרי המרחב הווירטואלי הרבה יותר נוח עבורם. הם חיים ברשתות החברתיות ובמקום כיתה פיזית ומסדרון, מאבקי כוח, בריונות, חרמות ועלבונות, נפתחו בפניהם הזדמנויות חדשות למערכות קשר חדשות. 

בואו נהיה כנים – ילדינו לא רצים בחדווה לבית הספר ולא נהנים מהלימודים. לא מהחומר ולא משיטות הלימוד ולכן יש צורך בשינוי מהיסוד. הכיוון החדש של למידה וירטואלית דורש חשיבה חדשה. כרגע מערכת החינוך פשוט מעתיקה את אותה המערכת הפיזית אל תוך העולם הווירטואלי ולא משנה בו דבר וזוהי טעות. בכך היא פשוט מעתיקה את הבעיות. בעידן המידע החופשי של היום אין צורך בהאבסת מידע ושינון אלא יש צורך בהכנת הילדים להתמודדויות ולמידה עצמאית בסביבה המעודדת למידה חווייתית בקצב התקדמות אישי. 

הילדים נמצאים בשנים הכי יפות שלהם לחקור את העולם ולספוג השפעות ומידע שיעצבו אותם כבני אדם. שינוי בהתאם יכול לכלול תוכנית לימודים בסיסית ופשוטה ובמקביל תאפשר לכל ילד לבחור לימודים בתחומים שונים להתעמק בהם ולהעשיר את עולמו. מעבר ללימודי אבחון ומיון ידע, שאילת שאלות וחשיבה עצמאית שילדינו חייבים ללמוד, התחום החשוב ביותר עבורם הוא לימודי יחסים. השינוי המשמעותי ביותר הוא שהמערכת צריכה לעסוק בחינוך להיות אדם.

"ילדינו לא רצים בחדווה לבית הספר"

הקורונה הוכיחה לנו כמה אנחנו תלויים וקשורים אחד לשני, כיצד יחסים מתחשבים ומכבדים הם מחויבים מצד הטבע, לבריאותנו ושלומינו. יש לחנך את ילדינו בהתאם לעולם החדש שנכנסנו אליו. עלינו ללמד אותם איך בנוי העולם, איך הוא מקושר על כל רבדיו, מקום המין האנושי בתוך הטבע, איך עלינו להתנהל כחברה אנושית בהתאם לחוקי הטבע ואיך להתמודד עם הטבע האנושי שדוחף אותנו להתנהגות הפוכה. 

בעשרות השנים האחרונות, מערכת החינוך התרכזה בעיקר בהשכלה ולא לימדה כיצד להתנהל אחד עם השני כאנשים. את ההשלכות לכך אנו חווים כעת בכל תחומי החיים ואת המסקנות עלינו ליישם בחיי ילדינו ולתת להם כישורי חיים, תיאורטיים ומעשיים – איך להתנהל במערכות יחסים, להסתדר עם אנשים, לשלוט בכעסים. ללמד יחסי אנוש או בקיצור איך להיות בני אדם טובים. למידה מרחוק יכולה להיות  הזדמנות אמיתית עבורם להתקרב כאנשים.