חכמת הקבלה-חכמת התיקון

חוכמת הקבלה היה נסתרת לאורך דורות כמו גם ספר הזוהר, מעטים עסקו בה. המקובלים בעצמם דחו את ההמון שלא להתקרב אל החוכמה, הם עשו זאת על ידי הפצת שמעות שלימוד הקבלה מסוכן, שאפשר ללמוד רק מגיל 40, שצריך להיות בקי בש"ס ופוסקים וכו'. מקובלים לאורך הדורות היו שומרים את עצמם ללמוד בסתר, כי התפתחות האדם והאנושות בכלל, עדיין לא "הבשילו" כל צרכם. 

ים אינסוף

בימינו האגו התפתח מאוד, המשבר הכללי גלוי לעיני-כל, משבר הקורונה גילה את אפסותו של העולם להתמודד כנגד נגיף קטן שהצליח לשבש את כל הסדרים הישנים. "בעל הסולם" הרב יהודה אשלג כותב: "אכן, אם נשים לבנו, להשיב רק על שאלה אחת, מפורסמת מאד, בטוח אנכי, שכל השאלות והספיקות הללו, יתעלמו מן האופק, ותביט אל מקומם, ואינם. והיינו, השאלה הזעומה, הנשאלת מכל בני ירד, שהיא: מהו הטעם בחיינו?"(הקדמה לתלמוד עשר הספירות,אות ב)

קשה להתעלם מהשאלה הזו, יותר נכון קשה להתמודד עם השאלה ועוד יותר קשה להתמודד עם תשובה לשאלה זו, מה הטעם בחיים? בהמשך ההקדמה "בעל הסולם "כותב: "אכן, לפתרון חידה סתומה זו, דיבר הכתוב: "טעמו וראו, כי טוב ה'". האנושות היתה צריכה להכיר את שפלותה, את שפלות השיטה האוגואיסטית, את העובדה שאחרי כל החלומות הגדולים היא ניצבת כיום אם חוסר ודאות וסימן שאלה גדול – איך ממשיכים? 

אנחנו נצבים היום אם דאגה גדולה ונראה כי זו הסיבה שאפשר לגלות את חכמת האמת. חכמת הקבלה היא חכמה מאוד פרקטית, היא חכמה שצריכה לבנות את הקשרים המתוקנים בין בני האדם, "ואהבת לרעך כמוך", זהו הכלל הגדול שבתורה. חכמת הקבלה מלמדת על תהליך שנקרא "שבירת נשמת אדם הראשון". השבירה וההכנות אליה כתובים על פני מאות דפים. חשוב להבין כי עמנו הוא חלק מאותה מערכת עליונה, שנשברה ועליו להגיע לתיקון. חוכמת הקבלה מלמדת שהביטוי לאותה שבירה זה האגו שבין כל חלק וחלק. שדווקא על ידי חיבור ניתן להגיע לחיים טובים, אמיתיים ונצחים. החיבור יהיה לא כדי להרוס אף חלק אחר אלה חיבור, מתוך הכרה, שלכל חלק יש תפקיד על מנת להגיע, לתיקון הכללי.