דיכאון, חשוב לדעת

לפעמים נראה שהרבה אנשים נמצאים בדיכאון, מצב רוח על הפנים, ותשובות שאנחנו רגילים לשמוע לשאלה מה שלומך? הרבה אנשים משתמשים בקלילות במונח דיכאון אבל צריך לדעת מתי זה סתם באסה (דיכי) ומתי זה באמת בדיכאון. דיכאון זה משהו שפוגע ממש בתפקוד, לפעמים עד לכדי שיתוק ממש אבל בגלל שתמיד משתמשים במילה דיכאון על דברים אחרים אנשים לא יודעים לאבחן את זה כראוי. אז בואו רגע נעשה סדר- מה זה דיכאון קליני ומי סובל מדיכאון קליני.

כל אדם יכול לחלות בדיכאון, בכל גיל ולא משנה אם זה גבר או אישה – אבל התסמינים יכולים להיות שונים בין שני המינים. מחלת הדיכאון הוא מצב שמי שחולה בו יוצא מאיזון הטבעי הנורמלי- זאת מחלה לכל דבר. לצערנו רוב האנשים לא קיבלו טיפול מתאים עבור הדיכאון ולא התייחסו אליו כמו מחלה שצריך לטפל בה. דיכאון קליני לא יתרפא מעצמו רק מ"חשיבה חיובית". כמו למשל לחשוב שטיפול בשבר ביד, או באפנדציט יתרפאו רק ממחשבות חיוביות. ישנם מצבים בחיים שהם גורמים לדיכאון בצורה "טבעית" כמו למשל איבוד של מישהו יקר או אובדן קשר משמעותי, אבל מדובר בדיכאון אחר (זמני, אלא אם כן נמשך מעבר לזמן מסוים) מדיכאון קליני. חלק מהתסמינים של דיכאון הם שאין טעם לכלום אפילו האוכל חסר טעם, גם מפגשים עם אנשים אהובים לא מביאים שמחה כמו פעם, ישנה תחושה שהכל אטום וחלול וריק מתוכן וטעם, תחושות כמו עצבות, חוסר תקווה, ריקנות, ממצב רוח מדוכא, איבוד עניין וחוסר עניין, ירידה במשקל או עלייה במשקל, הפרעות שינה, חוסר שקט פנימי, חוסר ערך עצמי, ירידה ביכולת לחשוב או להתרכז, מחשבות אובדניות וכאבים גופניים שונים.

אדם בדיכאון עלול לחשוב שהוא אשם, הוא לא מבין מה קרה לו והסביבה לא תמיד תומכת ומעודדת לטיפול. חשוב לפנות לגורם שיכול לעזור ולא לקוות שזה פשוט יעבור מעצמו. מקווה שלא נגיע למצב של דיכאון, אבל אם כן פשוט להכיר בו ולטפל בו.